Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/home/editio01/public_html/wp-content/uploads/et_temp/editcsanak_2014-18515_60x60.jpg) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php73/bin/:/home/wp-cli/) in /data/d/1/d12eb24e-bd44-469c-b7be-2a871d9c9378/editio.hu/web/wp-content/themes/StyleShop/epanel/custom_functions.php on line 848
A bennünket körülvevő világ 3 dimenziós testekből áll. A művészet mindig is hitelesen kívánta ábrázolni a teret: olyannak bemutatni azt, amilyennek tudjuk, illetve látjuk. Sokszor tapasztalhatjuk viszont, hogy az, amit a világról tudunk, és ahogyan látjuk a világot, nem mindig fedi egymást.
Hogyan oldjuk meg a 3D testek sík felületen (pl. papíron) történő ábrázolását? Milyen módszert alkalmazzunk a tér, a látható világ, és a benne elhelyezkedő objektumok bemutatására? Melyik ábrázolási módszer az, amelyik valóban hiteles?
A művészetben alkalmazott ábrázolási módszereket a művészek alapvetően aszerint alakították ki, hogy műveikkel a tudati vagy a látszati képnek akarnak-e megfelelni.
A tér/térbeliség több féle képen is ábrázolható. Erre a művészet több ábrázolási módot hozott létre:
- Nézetre redukált ábrázolás (pl. bizánci művészet)
- Axonometrikus ábrázolás (más néven ortogonális projekció) – foglalkozunk vele részletesen
- Több nézőpontú, vagy kevert térábrázolás (általában középkori festészet)
- Perspektivikus ábrázolás – foglalkozunk vele részletesen
- Inverz (más néven kifordított) perspektíva – foglalkozunk vele részletesen
- Belső szubjektív (szürrealizmus), illetve nézőpont nélküli (nonfiguratív modern művészet).
Az építészek, festők, matematikusok és filozófusok által fejlesztett rendszereket, és azok tudományos törvényeit az ábrázoló geometria foglalja össze.
A flip viewer-en látható tartalom a teljes képernyő nézet “nyomtatás” parancsából kinyomtatható. (Ajánlott nyomtatási beállítás 2 vagy 4 dia/oldal.)
Kizárólag oktatási célra használható fel – ©2016 editcsanak@ObudaUniversty
Eredményes felkészülést kívánok!
_______________
Edit Csanák DLA